Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2JM3201C3F
High Precision GNSS/GPS/SBAS/IRNSS/L1/L5 Active Stacked Patch Antenna
Connections (1)
1×
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Mounting | Snap-in Mount Module |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 25 × 25 × 12 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Technologies | GPS/Glonass/Beidou/QZSS/Galileo/IRNSS/SBAS/L1L5 |
|---|---|
| Bandwidth (MHz) | 1176, 1561-1606 |
| Bands | L5, L1 |
| Frequency | 1176.45, 1561.098, 1575.42, 1602.00 |
| Standards | GPS(L5), BeiDou(B2a , QZSS(L5), Galileo(E5a), IRNSS(L5), GPS(L1C), GLONASS(L1OF), BeiDou(B1), QZSS(L1C), Galileo(E1), SBAS (L1) |
| Return Loss (dB) | ~-15.7, ~-14.5 |
| VSWR | ~1.4:1, ~1.5:1 |
| Passive Peak Gain (dBi) | ~0.9, ~1.3 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3dB max |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage (V) | 1.5 - 6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 3 V |
| Noise Figure (dB) | 1.6 @ 3V |
| Current Consumption (mA) | 16 @ 3V |
| Power Consumption (mW) | 48 @ 3V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~40 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Internal Antenna
Low Noise Figure
Low Power Consumption
High Precision Navigation
Voltage Range 1.5 - 6.0 V
L1/L5 Multi-Band-Constellation
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Internal Antenna Solutions