Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J0801CF-C40G-A38G
GPS/GLONASS/BeiDou/Galileo 28 dB Gain Right Angle Antenna
| Mounting | Connector Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 13.2 × 19 × 81.5 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Standard colors |
Black
White
|
Antenna and electrical specifications
GPS / GLONASS / BeiDou / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/BeiDou/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1561.098, 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~3.5, ~3.4, ~3.2 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Applications
Antenna band list
Compatible mounting brackets
2JB02B
Screw mount antenna bracket with RG174 or LL100 cable and SMA F connector
2JB02Ba
Screw mount antenna bracket with D302 cable and SMA F connector
2JB02MP
Magnetic / Adhesive mount antenna bracket with RG174 or LL100 cable and SMA F connector
2JB02M
Magnetic mount antenna bracket with RG174 or LL100 cable and SMA F connector
2JB04H
Wall Mount metal bracket for all antennas equipped with SMA M connector
2JB06H
Wall Mount metal bracket for 2J2xxx series connector mount antennas equipped with N-Connector Female