Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6901PC2F - L1L2
High Precision GPS/GLONASS/SBAS/RTK/L1/L2 Active Adhesive Mount Antenna
Connections (1)
1×
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L2
| Mounting | Adhesive Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 89 × 76 × 30 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L2
| Technologies | GPS/Glonass/Beidou/QZSS/Galileo/SBAS/RTK/L1L2 |
|---|---|
| Bandwidth (MHz) | 1227, 1561-1606 |
| Bands | L2, L1 |
| Frequency | 1227.6, 1561.098, 1575.42, 1602.00 |
| Standards | GPS(L2C), QZSS(L2C), GPS(L1C), GLONASS(L1OF), BeiDou(B1), QZSS(L1C), Galileo(E1), SBAS (L1) |
| Return Loss (dB) | ~-20.7, ~-9.9 |
| VSWR | ~1.2:1, ~2.3:1 |
| Efficiency (%) | ~63.8, ~63.8 |
| Passive Peak Gain (dBi) | ~3.4, ~5.3 |
| Average Gain (dB) | ~-1.9, ~-2 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3dB max |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage (V) | 1.5 - 6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 3 V |
| Noise Figure (dB) | 1.6 @ 3V |
| Current Consumption (mA) | 16 @ 3V |
| Power Consumption (mW) | 48 @ 3V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~40 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Low Power Consumption
L1/L2 Multi-Band-Constellation
High Precision Navigation
Voltage Range 1.5 - 6.0 V
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime