Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J9C01JWCF-C392N
GPS/GLONASS/BeiDou/QZSS/Galileo Pole Mount Antenna
Connections (1)
1×
GPS / GLONASS / BeiDou / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Pole Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 74 × 116 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
GPS / GLONASS / BeiDou / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/BeiDou/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1561.098, 1575.42, 1598-1606 |
| Return Loss (dB) | ~ -10.3, ~ -7.2, ~ -8.3 |
| VSWR | ~ 1.9:1, ~ 2.6:1, ~ 2.3:1 |
| Efficiency (%) | ~ 87.1, ~ 81.0, ~ 81.9 |
| Peak Gain (dBic) | ~ 4.3, ~ 4.0, ~ 3.7 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3 max |
| Polarisation | RHCP |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Noise Figure (dB) | 1.8 @ 2.7 V |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 Typ @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~ 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Low Noise Figure
Integrated TNC Female Connector
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime