Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J7107BGF
Big Medusa 2-in-1 TETRA/UHF, GPS/GLONASS/Galileo Screw Mount Antenna
Connections (2)
1×
TETRA / UHF / LMR - 380-470 MHz
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 96 × H 130 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 , IK09 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
TETRA / UHF / LMR - 380-470 MHz
| Standards | TETRA/UHF |
|---|---|
| Frequency | 380-470 |
| VSWR | ~1.5:1 |
| Efficiency (%) | ~73 |
| Peak Gain (dBi) | ~2.5 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~3.6 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Noise Figure (dB) | 1.8 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7 V |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Dependent
Customizable Cable and Connector
Heavy Duty antenna
Anti-Rotation Mounting
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Public safety TETRA Antenna
Loaded Dipole
2.5 dBi TETRA Peak Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Security & Safety
Defense & Public Safety
Navigation & Positioning
Marine & Maritime