Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2JM1801GF
GPS/GLONASS/Galileo 1575-1606 MHz Pre-Filter Embedded Antenna
Connections (1)
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Snap-in Mount Module |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 13 × 13 × 6.6 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~2.0 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Active Gain (dB) | 14 @ 2.7 V |
| Noise Figure (dB) | 1.5 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 4 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Small Form Factor
Ground Plane Independent
Active GNSS Antenna
Pre-Filter GNSS
Internal Antenna
Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Low Noise Figure
Low Power Consumption
14 dB GNSS Active Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Internal Antenna Solutions