Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6586BC3Fa-M18-SP
5-in-1, 2x 5GNR MIMO, 2x WIFI 6E / WIFI 7 MIMO and High Precision L1/L5 GNSS Screw Mount Antenna
Connections (5)
2×
5G NR / Cellular / LPWA
2×
2.4 / 5.0 / 6.0 GHz WIFI 6 / WIFI 7 / ZigBee / ISM
1×
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 136 × 31.5 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 , IK09 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-6.5, ~-11.2, ~-14.5, ~-15.7 |
| VSWR | ~3.0:1, ~1.9:1, ~1.5:1, ~1.5:1 |
| Efficiency (%) | ~20.0, ~18.7, ~15.5, ~10.9 |
| Peak Gain (dBi) | ~-3.6, ~-2.1, ~-1.7, ~-5.8 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 2
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-6.4, ~-11.3, ~-14.7, ~-15.5 |
| VSWR | ~3.0:1, ~1.9:1, ~1.5:1, ~1.5:1 |
| Efficiency (%) | ~18.3, ~16.6, ~12.6, ~10.1 |
| Peak Gain (dBi) | ~-3.9, ~-2.4, ~-2.2, ~-6.7 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 3
2.4 / 5.0 / 6.0 GHz WIFI 6 / WIFI 7 / ZigBee / ISM
| Standards | WiFi, Bluetooth® ZigBee, ISM, SigFox, LoRa |
|---|---|
| Frequency | 2410-2490, 4920-5925, 5925-7125 |
| VSWR | ~1.8:1, ~2.6:1, ~2.0:1 |
| Efficiency (%) | ~51.1, ~18.3, ~9.4 |
| Peak Gain (dBi) | ~4.0, ~0.8, ~-6.6 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 4
2.4 / 5.0 / 6.0 GHz WIFI 6 / WIFI 7 / ZigBee / ISM
| Standards | WiFi, Bluetooth® ZigBee, ISM, SigFox, LoRa |
|---|---|
| Frequency | 2410-2490, 4920-5925, 5925-7125 |
| VSWR | ~2.0:1, ~2.9:1, ~1.4:1 |
| Efficiency (%) | ~52.7, ~15.5, ~12.4 |
| Peak Gain (dBi) | ~3.7, ~0.0, ~-4.5 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 5
High Precision GPS / GLONASS / BeiDou - L1 / L5
| Technologies | GPS/Glonass/Beidou/QZSS/Galileo/IRNSS/SBAS/L1L5 |
|---|---|
| Bandwidth (MHz) | 1176, 1561-1606 |
| Bands | L5, L1 |
| Frequency | 1176.45, 1561.098, 1575.42, 1602.00 |
| Standards | GPS(L5), BeiDou(B2a , QZSS(L5), Galileo(E5a), IRNSS(L5), GPS(L1C), GLONASS(L1OF), BeiDou(B1), QZSS(L1C), Galileo(E1), SBAS (L1) |
| Return Loss (dB) | ~-15.7, ~-14.5 |
| VSWR | ~1.39:1, ~1.46:1 |
| Passive Peak Gain (dBi) | ~0.9, ~1.3 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Axial Ratio (dB) | 3dB max |
| Polarisation | RHCP |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 3 V |
| Noise Figure (dB) | 1.6 @ 3 V |
| Current Consumption (mA) | 16 @ 3 V |
| Power Consumption (mW) | 48 @ 3V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | ~40 |
| ESD Protection (kV) | 2 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
WIFI 6E / WIFI 7 Antenna
Anti-Rotation Mounting
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
5-in-1 Combination Antenna
Low Power Consumption
Ultra Wide band Antenna
617-5925 MHz Sub 6GHz Bands
Full 4GLTE backward compatibility
High Precision Navigation
Voltage Range 1.5 - 6.0 V
L1/L5 Multi-Band-Constellation
4.0 dBi WIFI Peak Gain
-1.7 dBi 5G NR Peak Gain
Applications
Cellular & Wireless
IoT & Smart Devices
Industrial & Automation
Smart Cities & Infrastructure
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Healthcare & Medical
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Broadcasting & Media
Consumer & Entertainment
Short-Range Connectivity
Antenna band list
| Parameters | 5GNR Antenna | |||
| Frequency (MHz) | 617-960 | 1427-2690 | 3300-5000 | 5150-5925 |
| Band (MHz) | 600, 700, 850, 900 | 1500, 1600, 1700, 1800, 1900, 2000, 2100, 2300, 2500, 2600 |
3300, 3500, 3600, 3700, 4500 | 5200, 5500, 5800 |
| 5GNR Bands | n5, n8 ,12, n20, n28, n71, n81, n82, n83, |
n1, n2, n3, n7, n25, n34, n38, n39, n40, n41, n50, n51, n66, n70, n74, n75, n76, n80, n84, n86 |
n77, n78, n79 | |
| 4GLTE Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B17, B18, B19, B20, B26, B27, B28, B29, B44, B67, B68, B71, B85 |
B1, B2, B3, B4, B7, B9, B10, B11, B21, B23, B24, B25, B30, B32, B33, B34, B35, B36, B37, B38, B39, B40, B41, B45, B50, B51, B65, B66, B69, B70, B74, B75, B76 |
B22, B42, B43, B48, B49, B52 |
B46, B47, B252, B255 |
| 3GCELL Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B19, B20, B26 |
B1, B2, B3, B4, B7, B9, B10, B11, B21, B25, B32, B33, B34, B35, B36, B37, B38, B39, B40 |
B22 | |
| 2GCELL Bands | 710, 750, 810T, 850, 900P, 900E, 900R |
1800DCS, 1900PCS | ||
| CDMACELL Bands | BC0, BC2, BC3, BC7, BC9, BC10, BC12, BC18, BC19 |
BC1, BC4, BC6, BC8, BC13, BC14, BC15, BC16, BC20, BC21 |
||
Compatible mounting brackets
2JB03Ha
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03Ja
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J6Axx, 2J6Cxx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J69xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series