Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J4H84PGFe
Stellar 7-in-1 6x 5GNR MIMO and GNSS Adhesive Antenna
Connections (7)
6×
5G NR / Cellular / LPWA
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Adhesive Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 198 × 127 × 15.7 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-11.2, ~-15.4, ~-14.2, ~-14.4 |
| VSWR | ~1.9:1, ~1.6:1, ~1.7:1, ~1.5:1 |
| Efficiency (%) | ~42.6, ~46.5, ~38.6, ~37.6 |
| Peak Gain (dBi) | ~2.6, ~3.8, ~5.1, ~6.0 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 2
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-10.8, ~-12.1, ~-12.2, ~-11.1 |
| VSWR | ~1.9:1, ~2.0:1, ~1.8:1, ~1.8:1 |
| Efficiency (%) | ~28.1, ~29.2, ~28.1, ~28.3 |
| Peak Gain (dBi) | ~1.0, ~0.8, ~1.6, ~3.5 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 3
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-11.3, ~-15.2, ~-12.8, ~-12.1 |
| VSWR | ~1.9:1, ~1.6:1, ~1.8:1, ~1.7:1 |
| Efficiency (%) | ~31.2 ~39.1, ~33.0, ~30.0 |
| Peak Gain (dBi) | ~0.8, ~2.1, ~3.2, ~2.4 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 4
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-12.1, ~-15.1, ~-15.1, ~-10.8 |
| VSWR | ~1.8:1, ~1.6:1, ~1.6:1, ~1.9:1 |
| Efficiency (%) | ~29.9, ~42.8, ~42.8, ~32.1 |
| Peak Gain (dBi) | ~0.3, ~2.7, ~2.7, ~2.9 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 5
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-11.8, ~-12.4, ~-11.8, ~-10.7 |
| VSWR | ~1.8:1, ~2.0:1, ~1.9:1, ~1.9:1 |
| Efficiency (%) | ~22.1, ~27.1, ~29.9, ~28.3 |
| Peak Gain (dBi) | ~-0.6, ~0.6, ~2.0, ~1.9 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 6
5G NR / Cellular / LPWA
| Technologies | 5G, 4G, 3G and 2G |
|---|---|
| Standards | 5GNR/4GLTE/FirstNet/CBRS/LPWA/CAT-X/CAT-Mx/CAT-NBx/NB-IoT/3G/2G |
| Frequency | 617-960, 1427-2690, 3300-5000, 5150-5925 |
| Return Loss (dB) | ~-12.6, ~-16.6, ~-13.9, ~-13.1 |
| VSWR | ~1.7:1, ~1.6:1, ~1.7:1, ~1.6:1 |
| Efficiency (%) | ~33.8, ~42.4, ~34.0, ~33.9 |
| Peak Gain (dBi) | ~1.6, ~3.8, ~4.3, ~4.4 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Radiation Pattern | Omni-Directional |
| Max. Input Power (W) | 25 |
connection 7
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/GLONASS/QZSS/Galileo |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~4.5, ~5.0 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Noise Figure (dB) | 1.8 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Small Form Factor
Ground Plane Independent
High Performance
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Ultra Wide band Antenna
617-5925 MHz Sub 6GHz Bands
Full 4GLTE backward compatibility
7-in-1 Combination Antenna
6.0 dBi 5G NR Peak Gain
Applications
Cellular & Wireless
IoT & Smart Devices
Industrial & Automation
Smart Cities & Infrastructure
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Broadcasting & Media
Consumer & Entertainment
Antenna band list
| Parameters | 5GNR Antenna | |||
| Frequency (MHz) | 617-960 | 1427-2690 | 3300-5000 | 5150-5925 |
| Band (MHz) | 600, 700, 850, 900 | 1500, 1600, 1700, 1800, 1900, 2000, 2100, 2300, 2500, 2600 |
3300, 3500, 3600, 3700, 4500 | 5200, 5500, 5800 |
| 5GNR Bands | n5, n8 ,12, n20, n28, n71, n81, n82, n83, |
n1, n2, n3, n7, n25, n34, n38, n39, n40, n41, n50, n51, n66, n70, n74, n75, n76, n80, n84, n86 |
n77, n78, n79 | |
| 4GLTE Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B17, B18, B19, B20, B26, B27, B28, B29, B44, B67, B68, B71, B85 |
B1, B2, B3, B4, B7, B9, B10, B11, B21, B23, B24, B25, B30, B32, B33, B34, B35, B36, B37, B38, B39, B40, B41, B45, B50, B51, B65, B66, B69, B70, B74, B75, B76 |
B22, B42, B43, B48, B49, B52 |
B46, B47, B252, B255 |
| 3GCELL Bands | B5, B6, B8, B12, B13, B14, B19, B20, B26 |
B1, B2, B3, B4, B7, B9, B10, B11, B21, B25, B32, B33, B34, B35, B36, B37, B38, B39, B40 |
B22 | |
| 2GCELL Bands | 710, 750, 810T, 850, 900P, 900E, 900R |
1800DCS, 1900PCS | ||
| CDMACELL Bands | BC0, BC2, BC3, BC7, BC9, BC10, BC12, BC18, BC19 |
BC1, BC4, BC6, BC8, BC13, BC14, BC15, BC16, BC20, BC21 |
||