Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J9438JBW
Sombrero HDTV/DVBT/DVBT2/FM/DAB Digital TV and HD Radio Antenna
Connections (1)
1×
HDTV / DVB-T
| Mounting | Screw Mount, Pole Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | 280 × 280 × 212 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Antenna Weight (gr) | 750 gr (Antenna only, No Bracket, No Cable) |
| Full Package Weight (gr) | 2470 gr (Full package - Antenna with 10m Cable, Bracket, Amplifier, 2m TV cable lead, mounting adaptors) |
| Package Dimensions (mm) | 330 × 300 × 235 |
| UV protected | Yes |
| AC Adapter | with USA, EU and UK plugs |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
HDTV / DVB-T
| Standards | HDTV, DVB-T, DVB-T2, ANALOG, FM, DAB |
|---|---|
| Frequency | 40-890 MHz |
| Radiation Pattern | Omnidirectional |
| Polarisation | Dual H/V |
| Reception (°) | 360 |
| Outputs | 2x TV/DAB and 1x FM |
| Connectors | F-Male |
| Active Gain (dB) | 30 |
| Dynamic Range (dB) | -10 to +30 |
| Noise (dB) | 2 |
| Power Consumption (mA) | 23 to 61 |
| Voltage (V) | 12-24 |
| AC Line | 110V/60Hz and 220V/50Hz |
Antenna Description
Key Features
Customizable Cable and Connector
Antenna Bracket included
For Marine, RV and Outdoor installation
HDTV/DVBT/DVBT2/FM/DAB Antenna
Reliable TV reception
Omnidirectional TV Antenna
Dual Polarized H/V Antenna
+30dB Digital Amplifier
360° Coverage
Unique Dynamic Active Gain -10 to +30dB
Up to 2TVs/DAB and 1FM
UV protected
Mounting Accessories included
Applications
Broadcasting & Media