Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J7401MGF
Mini-Blackhat GPS/Glonass/Galileo Pre-Filter IP67 IP69K Magnetic Mount Antenna
Connections (1)
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Magnetic Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 54 × 14.7 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP67 , IP69K |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| VSWR | <=1.4:1 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 @2.7V |
| Out of Band Rejection (dB) | ~43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime