Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J6533MGF
Discus 2-in-1 GNSS and Iridium Certified Magnetic Mount Antenna
Connections (2)
1×
IRIDIUM
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Magnetic Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 135.5 × 30 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Certificates | IP69K , IK09 , Iridium Certified , IP67 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
IRIDIUM
| Standards | IRIDIUM |
|---|---|
| Frequency | 1616-1627 |
| Passive Gain (dBi) | ~4.5 |
| Efficiency (%) | ~76 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Axial Ratio (dB) | 3 max |
| Radiation Pattern | Hemispherical |
| Polarization | RHCP |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Passive Gain (dBi) | ~3.6 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage Range (V) | 1.5 - 3.6 |
| Noise Figure (dB) | 1.8 @ 2.7 V |
| Current Consumption (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Power Consumption (mW) | 24.3 @ 2.7V |
| Out of Band Rejection (dB) | 43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Heavy Duty antenna
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
Iridium Certified Antenna
4.5 dBic IRIDIUM Peak Gain
Applications
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Satellite Communication