Selecting the appropriate antenna is a critical step of any connected device - Talk to Antenna Experts
2J4700BGF
CELLULAR, GPS/GLONASS/Galileo 2 Cables Customizable Antenna
Connections (2)
1×
3G / 2G / Cellular
1×
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Mounting | Screw Mount |
|---|---|
| Dimensions (mm) | Ø 52 × 17.5 |
| Operating temperature | -40 °C to +85 °C |
| Note | 19mm Thread is Default Option. See Drawing in Datasheet for other Thread Options available. |
| Certificates | IP67 , IP69 |
| Standard colors |
Black
White
|
Global Delivery
Ready to Ship
EU Quality
Loading...
Antenna and electrical specifications
connection 1
3G / 2G / Cellular
| Standards | 2G and 3G |
|---|---|
| Frequency | 824-960, 1710-2170 |
| VSWR | ~1.9:1, ~1.7:1 |
| Efficiency (%) | ~20.6, ~20.5 |
| Peak Gain (dBi) | ~-0.3, ~-2.0 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Polarisation | Linear |
| Max. Input Power (W) | 100 |
connection 2
GPS / GLONASS / QZSS / Galileo - L1
| Standards | GPS/QZSS/Galileo/GLONASS |
|---|---|
| Frequency | 1575.42, 1598-1606 |
| Impedance (Ohm) | 50 |
| Active Gain (dB) | 28 dB @ 2.7 V |
| Saw Filter Type | Pre-Filter |
| Voltage (V) | 1.5 - 3.6 |
| Current (mA) | 9 @ 2.7 V |
| Out of Band Rejection (dB) | ~43 |
| ESD Protection (kV) | 6 |
Antenna Description
Key Features
Ground Plane Independent
Customizable Cable and Connector
Low Profile
2-in-1 Combination Antenna
Active GNSS Antenna
28 dB GNSS Active Gain
Pre-Filter GNSS
GNSS Voltage Range 1.5 - 3.6 V
-0.3 dBi 3G 2G Peak Gain
Applications
Cellular & Wireless
Industrial & Automation
Transportation & Automotive
Logistics & Asset Tracking
Agriculture & Environmental
Navigation & Positioning
Marine & Maritime
Antenna band list
Compatible mounting brackets
2JB03H
Wall Mount Stainless Steel bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J47xx, 2J6Axx, 2J60xx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J76xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series
2JB03J
Pole Mount metal bracket for Screw Mount Antenna versions of 2J47xx, 2J6Axx, 2J60xx, 2J65xx, 2J66xx, 2J67xx, 2J72xx, 2J74xx, 2J75xx, 2J76xx, 2J77xx, 2J78xx, 2J83xx, 2J84xx, 2J86xx, 2J87xx antenna series